Kamień dekoracyjny i kamień naturalny to bardzo estetyczne materiały, które chętnie wykorzystujemy do wykończenia wnętrz oraz elementów elewacji zewnętrznej. W zależności od swojej specyfiki mogą być uodpornione na działanie zmiennych temperatur, podwyższoną wilgoć, a także na wpływ intensywnych promieni słonecznych. Produkty z kamienia dekoracyjnego i kamienia naturalnego przeważnie przybierają formę kafelków (np. kafelki ścienne firmy Brick). Kamienne płytki ścienne nadają się zarówno do kuchni, salonów, łazienek, jak i do obudowy kominków.

Wyroby kamieniopodobne mogą być wykonane z cementu barwionego w masie, cementu malowanego, oraz gipsu. Produkty z gipsu absorbują wilgoć, przez co nadają się jedynie do zastosowania w suchych pomieszczeniach. Z wymienionych powyżej materiałów na szczególną uwagę zasługują płytki ścienne z cementu barwionego w masie. Ich barwa jest najlepiej utrwalona i uodporniona przed działaniem warunków pogodowych.

Kamień naturalny jest produktem o najwyższych walorach dekoracyjnych. Produkty wykonane z naturalnych kamieni są żywotne i nadają przestrzeniom luksusowego charakteru. Niestety kamień naturalny może być znacznie droższy niż płytki kamieniopodobne. Cena to właściwie jedyny istotny minus tego materiału.

Produkty kamieniopodobne pozostają tańsze w zakupie i łatwiejsze w montażu (w porównaniu z produktami z kamienia naturalnego). Ścienne kamienie dekoracyjne mogą skutecznie imitować kamień naturalny. Ich dodatkowym atutem pozostaje możliwość montażu na wszystkich nawierzchniach nośnych. Atrakcyjna cena i możliwości wykorzystania sprawiają, że kamieniopodobne płytki ścienne stają się coraz popularniejszym elementem wykończenia aranżacji nowoczesnych i tradycyjnych.